Reklama

Test nového hybridného boxu od ANTIK Sat. Satelitný a IPTV prijímač v jednom

Slovenský satelitný operátor ANTIK Sat ponúka všetkých novým zákazníkom už niekoľko týždňov nové boxy s označením ANTIK Mini 2S. Nejde však o obyčajné satelitné prijímače ale o hybridné, ktoré umožňujú príjem televíznych a rozhlasových programov ako prostredníctvom družice, tak aj internetu. Dostupný je navyše aj niekoľkodňový archív vysielania, predpoveď počasia, videopožičovňa, prístup k vybraným online kamerám, YouTube ako aj prehrávač multimediálnych súborov z externého pamäťového zariadenia. Pre niektorých užívateľov bude určite zaujímavá aj možnosť pripojiť k prijímaču SmartHome zariadenia. Navyše celý softvér prijímača pripravujú slovenskí programátori. O softvérovú podporu do budúcna by tak malo byť dobre postarané. Nakoniec aj počas testovania bola vydaná nová aktualizácia, ktorá riešila niektoré drobné problémy a pridala niekoľko noviniek. Prijímač som mal možnosť testovať niekoľko týždňov, preto Vám môžem teraz priniesť moje praktické skúsenosti s ním. Programovej ponuke operátora sa venovať nebudem, tú nájdete na našej špeciálnej stránke.

Ešte skôr ako začnem popisovať nový hybridný box od ANTIKu by som chcel na úvod spomenúť aspoň základné informácie o platforme ANTIK Sat. Prevádzkovateľom je košická spoločnosť ANTIK Telecom. Operátor využíva pre šírenie programov satelitnú družicu Eutelsat 16A (16°E). Záujemcom ponúka aktuálne dva satelitné prijímače – nový ANTIK Mini 2S a Kaon CO1300 HD, ako aj samostatný dekódovací modul Conax spolu s kartou. Vo všetkých prípadoch sú zariadenia spolu s dekódovacou kartou párované, nie je ich tak možné používať v inom zariadení, ale iba v tom s ktorým sú spárované. Všetky zariadenia potrebné k prijímu je možné zakúpiť u špecializovaných predajcov po celom Slovensku, podobne ako aj zvyšné komponenty pre príjem satelitnej televízie ako je parabola, LNB konvertor, konzola atď. U zmluvných predajcov je tiež možné dohodnúť aj odbornú montáž.

Pokračovanie nižšie:

Základná charakteristika prijímača ANTIK Mini 2S:
Rozmery: 205 x 134 x 40 mm
1x originálna čítačka dekódovacích kariet Conax
1x USB 2.0 (zadný panel)
1x konektor HDMI
1x konektor RJ 45 (ETHERNET)
1x analógová AV výstup (jack)
1x optický audio výstup S/PDIF
Podpora: príjem televíznych a rozhlasových programov cez družicu a internet, archív vysielania, multimediálny prehrávač, YouTube, SmartHome, videopožičovňa, predpoveď počasia či prístup k vybraným online kamerám

Obsah balenia
V balení spolu so samotným prijímačom ANTIK Mini 2S nájdeme ešte aj diaľkové ovládanie, dve batérie typu mikrotužky (AAA), stručný užívateľský manuál v slovenskom jazyku, HDMI kábel, externý napájací zdroj (12V/2A) a analógový AV kábel-redukcia jack/3x cinch. Box je tak možné pripojiť bez problémov aj k CRT televízorom. Keďže je ale dodávaná len redukcia, k starším televízorom bude nutné dokúpiť ešte kábel scart/3x cinch alebo 3x cinch/3x cinch, podľa potreby.

antik_m2s3antik_m2s2

Predný a zadný panel
Na prednej strane prijímača sa nachádza snímač diaľkového ovládania a jedna LED dióda, ktorá nás informuje o stave prijímača. V prevádzkovom režime svieti na modro a v StandBy režime na červeno. Tri základné ovládacie tlačidla (Power a CH+/CH-) nájdeme na bočnej strane aj spolu s čítačkou dekódovacích kariet Conax. Karta sa vkladá do čítačky s čipom dopredu a hore. Po zasunutí, trčí karta z prijímača asi len pol centimetra.

Zo zadnej strany sú konektory LNB in pre pripojenie koaxiálneho kábla, IR pre pripojenie externého snímača diaľkového ovládania (externý snímač nie je štandardne v balení), optický audio výstup S/PDIF, USB, HDMI, AV (jack), Ethernet (RJ45) a konektor pre pripojenie externého adaptéra (12V/2A).

antik_m2s1antik_m2sd1

Diaľkové ovládanie
K ANTIK Mini 2S je dodávané univerzálne programovateľné diaľkové ovládanie, ktoré môže poslúžiť nielen na ovládanie samotného Antik boxu, ale aj televízora. Vyčlenené sú na to štyri špeciálne základné ovládacie tlačidlá ako Power, Vol+/Vol- a Source. Stručný a jednoduchý návod ako ovládanie naprogramovať je na spodnej strane samotného ovládania. Je síce v anglickom jazyku, ale to hádam prekážať nebude. Pre naprogramovanie je potrebné samozrejme originálne diaľkové ovládanie od televízora, ktoré sa musí priložiť asi 1 cm pred ovládanie počas programovania. Po úspešnom naprogramovaní môže následne zákazník používať už iba jedno ovládanie.

Menu a informačný panel
Hlavné menu prijímača je veľmi pekne graficky spracované. Je identické s najnovšími SmartTvBoxmi ako aj s IPTV prijímačmi, ktoré využívajú zákazníci digitálnej televízie Tango TV. Nachádza sa v ňom deväť základných kategórií: Zoznam kanálov, Archív, YouTube, Antik Kino, Počasie, Prehrávač médií, Aktivácia kódom, SmartHome a Nastavenia. Do budúcna však nie je vylúčené, že pribudnú aj ďalšie, keďže softvér pre prijímač má plne pod kontrolou ANTIK. Menu je dostupné kompletne v slovenskom jazyku a veľmi jednoducho sa v ňom orientuje.

V zozname programov sú štandardne ako prvé zoradené kanály zo satelitu a potom tie, ktoré je možné sledovať cez internet. Pri ich prehliadaní je možné vidieť na obrazovke názov aktuálne vysielaného programu ako aj päť nasledujúcich. Textové informácie dopĺňa screenshot (obrázok z vysielania), ktorý sa pravidelne aktualizuje približne každých 20 sekúnd. Divák má tak väčšiu predstavu čo daný kanál vysiela, napr. či beží film, alebo je reklama, bez toho aby vôbec prepol na daný program. Kanály je možné presúvať podľa potreby a to priamo v hlavnom zozname. Ide teda o jedného z mála operátorov, ktorí umožňujú presun programov v hlavnom zozname bez nutnosti vytvárať obľúbené skupiny. V editore kanálov je tiež možné u každého programu zvlásť nastaviť preferovaný jazyk, zamknúť či prípadne aj mierne znížiť alebo zvýšiť hlasitosť zvuku.

Informačný panel sa zobrazí štandardne po stlačení tlačidla „INFO“ na diaľkovom ovládaní. Môžeme na ňom vidieť názov aktuálne vysielaného programu, ako aj dvoch nasledujúcich. Po opätovnom stlačení toho istého tlačidla sa zobrazia detailnejšie informácie o programe. Okrem toho je tu aj aktuálny čas, dátum, ako aj ďalšie informácie o sledovanom kanáli (napr. či je daný programy prijímaný zo satelitu alebo cez internet, dostupnosť archívu, dostupnosť skrytých titulkov prípadne teletextu).

antik_m2sd1

antik_m2sd9

antik_m2sd2

antik_m2sd3

EPG
Elektronický programový sprievodca (EPG) sa zobrazuje v režime single EPG. Užívateľ môže tak vidieť na obrazovke vždy iba program jednej vybranej stanice. Stanicu je možné meniť posunutím šípky doľava a pohybom hore/dole, stlačením šípky doprava je zase možné meniť deň. Do EPG môžeme vojsť jednoducho stlačením tlačidla EPG na diaľkovom ovládaní. Pri programe je možné zobraziť aj detailný popis stlačením tlačidla OK. Okrem popisu tu nechýba aj obrázok. Dáta z EPG sa načítavajú z internetu. Program je k dispozícii na 13 dní dopredu a 20 dní späť. Prechádzať program spätne je umožnené hlavne kvôli archívu, keďže aj priamo z EPG je možné si spustiť už odvysielaný program. Samozrejme iba na tých programoch, ktoré sú dostupné v archíve.

Prvotná inštalácia a skúsenosti
Počas testov som mal k dispozícii box so softvérovou verziou s označením 3.24.0_ATK (GUI 2.2.17). Pri úplne prvom spustení nevyžaduje prijímač žiadnu prvotnú inštaláciu. Celý programový raster si stiahne box z internetu, podobne je to riešené aj pri zmene parametrov či pridaní nového programu do ponuky. Zákazník sa tak nemusí vôbec starať o ladenie programov. Aktualizácia prebieha pravidelne vždy skoro ráno. Samozrejme je nutné aby bol prijímač pripojený k internetu. Ak by nebol, je možné programy z družice vyhľadávať aj cez Nastavenia. K dispozícii je „Rýchle skenovanie“ a „Manuálne skenovanie“. Ďalej je tu možnosť aj nastavenia DiSEqC portov, ktoré využijú užívatelia pri prípadnom prijíme z viacerých družíc. S testovanou verziou softvéru mi však príjem z viacerých družíc, cez DiSEqC prepínač, bohužiaľ nefungoval. Drobné problémy som zaznamenal aj pri manuálnom vyhľadávaní z družice Eutelsat 16A (16°E). Podľa vyjadrenia operátora sa na tom už pracuje a v jednej z najbližších verzií softvéru by to malo byť vyriešené. Hardvérovo je prijímač na príjem programov z viacerých družíc pripravený. Pri rýchlom skenovaní, som nezaznamenal žiadne problémy.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o hybridný prijímač je potrebné pre jeho plnohodnotné využívanie pripojenie k internetu. Pripojiť ho môžeme ako ethernetovým káblom tak aj cez domácu bezdrôtovú WIFI sieť. Pre sledovanie archívu ako aj programov z internetu som osobne používal pripojenie s rýchlosťou 5 Mbps a nezaznamenal som žiadne zasekávanie obrazu ani iné problémy podobného typu.

Medzi výhody nového hybridného boxu patrí aj možnosť prepnúť si zdroj signálu. Využiť je to možné pri výpadku satelitného signálu a to či už pri silnej búrke alebo hustom snežení, kde si užívateľ vyberie zdroj signálu z internetu a program môže ďalej sledovať bez prerušenia. Pri internetových programoch ponúka prijímač aj možnosť nastavenia kvality streamu. Do budúcna chce ANTIK automatizovať prepínanie medzi satelitným a internetovým zdrojom signálu. Pri strate signálu z družice by tak prijímač mal v budúcnosti automaticky vyhodiť na obrazovku hlášku s možnosťou prepnutia na internetový stream.

Okrem televíznych programov ponúka ANTIK všetkým užívateľom satelitnej služby aj príjem približne 50 rádií. Všetky slovenské rádiá sú šírené cez internet, keďže na pozícii 16°E žiadne nevysielajú. Nechýbajú ani online kamery z križovatiek, zatiaľ ale len z Košíc. Zaujať však môže aj online kamera s pohľadom na Vysoké Tatry.

antik_m2sd10

antik_m2sd5

antik_m2sd8

PVR a TimeShift
S testovanou verziou softvéru neboli dostupné funkcie nahrávania na externé pamäťové zariadenie (PVR) ako aj časového posunu TimeShift a zjavne už ani nebudú, keďže ANTIK pripravuje pre všetkých zákazníkov hybridného boxu cloudové riešenie. Zákazník tak bude môcť nahrávať svoje obľúbené programy bez vlastného pamäťového zariadenia (pevného disku). Podrobnosti o službe však zatiaľ operátor nechce prezradiť, malo by sa tak stať v blízkej dobe.

Archív
Okrem sledovania živého vysielania môžu predplatitelia sledovať aj programy z archívu a to až 20 dní späť. Nutnosťou je samozrejme pripojenie k internetu. K samotnému archívu je možné sa dostať priamo cez EPG, prípadne cez hlavné menu. V čase môjho testovania bol archív k dispozícii u základných slovenských a českých staníc ako Jednotka, Dvojka, Markíza, Doma, Dajto, JOJ, Plus, WAU, ČT1, ČT2 a TV LUX. Do budúcna však nie je vylúčené, že sa bude ďalej rozširovať. Celý systém archívu je graficky veľmi pekne spracovaný a pôsobí ako nejaká online videopožičovňa. Je v ňom možné vyhľadávať programy, prípadne využiť ich automatické zoraďovanie podľa žánru (Film, Seriál, Dokument, Zábava…) alebo na základe sledovanosti podľa toho ktoré programy najviac užívatelia sledujú. Nechýbajú tu tiež aj detailnejšie informácie o programe, ako napr. kedy bol odvysielaný (premiéra, repríza), na akom kanáli ako aj fotografia. Po spustení programu z archívu je samozrejme možné si práve sledovaný program kedykoľvek zastaviť či pretočiť. Pretáčanie je dynamické, čím dlhšie pridržíme tlačidlo na ďiaľkovom ovládaní, tým rýchlejšie sa pretáča.

Počasie
V hlavnom menu ANTIK boxu sa nachádza aj kategória Počasie, ktorá ponúka užívateľom grafickú predpoveď počasia na sedem dni dopredu pre vybrané mesto. Dáta sú podľa informácií, ktoré mám k dispozícii sťahované z webu whatter.com.

Videopožičovňa
Zákazník služby ANTIK Sat môže využívať aj služby online videopožičovne. Zakúpiť si tak môže akýkoľvek vybraný titul z ponuky, ktorú nájde v sekcii videpožičovňa. Celé rozhranie je veľmi podobné archívu u filmoch je možné nájsť krátky popis, obrázok prípadne aj trailer. ANTIK poskytuje túto službu v spolupráci s videopožičovňou Banaxi.

Aktivácia kódom
Aktivácia kódom ponúka jednoduchý spôsob aktivácie vybraných služieb operátora ANTIK Telecom pomocou 16 miestneho kódu, ktorý bude dostupný na kupónoch. Kupóny si bude môcť zákazník kúpiť u zmluvných predajcov alebo priamo cez zákaznícku zónu.

Multimediálny prehrávač
Prijímač umožňuje aj prehrávanie multimediálnych súborov z externého USB pamäťového zariadenia. Podporované sú disky naformátované ako vo FAT32 tak aj NTFS. Multimediálny prehrávač prehrá bez problémov najpopulárnejšie video súbory ako napr. avi, ts, mpeg, mkv, mov či flv. U obrázkov zvládol prezeranie napr. súborov jpg, gif či bmp.

Z ďalších multimediálnych aplikácií, ktoré ponúka ANTIK Mini 2S box môžem spomenúť ešte aj YouTube. Ide o prehrávač videí z populárneho videoservera. Predstavovať ho určite netreba.

SmartHome
ANTIK Mini 2S má v sebe integrovaný hub pre pripojenie SmartHome zariadení, ktoré môžu byť ovládané práve pomocou set-top-boxu. Spomenúť môžem aspoň inteligentné zariadenia ako merač spotreby elektrickej energie, žiarovka, váha, pohybové čidlá či HD kamery postavené na IP platforme. Cez menu prijímača tak budú môcť užívatelia SmartHome zariadení napr. vypnúť LED žiarovku v izbe, meniť jej farbu či sledovať spotrebu elektrických zariadení v byte, teplotu, vlhkosť alebo obraz z domácej IP kamery. Všetky podporované zariadenia, ktoré fungujú bez problémov s ANTIK Mini 2S boxom je možné zakúpiť priamo od ANTIKu alebo u vybraných predajcov.

antik_m2sd12

Záver
Vďaka tomu, že je ANTIK Mini 2S hybridným boxom ponúka užívateľom množstvo funkcií známych najmä z IPTV. Osloviť tak môže aj náročnejších zákazníkov, ktorí chcú mať prístup nielen k veľkému množstvu TV kanálov ale aj k archív či videopožičovni. Navyše zaujímavou funkcionalitou do budúcna môže byť aj podpora SmartHome zariadení. Niekoľko výhod je aj pri prijíme programov, asi najväčšou je možnosť prepnúť na náhradný zdroj signálu z internetu a samozrejme prístup k viac ako stovke staníc šírených cez internet. Veľkú časť tvoria slovenské regionálne stanice z celého Slovenska, nechýbajú však ani nemecké, rakúske, francúzske prípadne ruské. Cez internet sú šírené aj programy z maďarského balíka.

Všetci zákazníci satelitnej služby navyše získavajú aj prístup k mobilnej televízii Antik TV GO a to už od najnižšieho balíka. Od vyšších balíkov je sprístupnený aj FilmBox Live od SPI. Predplatitelia filmového balíka majú automaticky aj prístup HBO GO a to bez ďalších poplatkov.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Ak to pôjde bude to v poho. Navyše je otázne koľko ľudí ten DiSEqC využije. Nemecké RTL, Pro7 tam sú a navyše aj ORF + SK regionálky čo je tiež výhoda. Minimálne na 19°E netreba.

  1. Vzhľad je to posledné čo by ma zaujímalo. Ja nechápem akurát tomu chýbajúcemu PVRku.

 1. No tak bez PVR dalsia skatula na topanky.Niekedy mi ty inziniery pripadaju ako po 10pive nieco pridaju a nieco dobre vyhodia.

  1. Ak je v cene archív až taká strata to nie je. Aj keď to mohli nechať, kto chce nech si nahráva čo chce. Zjavne ale bude cloudové riešenie už v cene paketu.

 2. A slubovany novy middleware pre nano smart tv boxy stale v nedohladne.

 3. Chcem sa opytat pojdu cez tento prijimac aj programy iba z internetu?..kedze nemam satelit ci to ide aj bez neho

  1. Pôjdu, ale nie všetky. Internetová ponuka je len ako doplnok k satelitným kanálom. SmartTVBox ti nevyhovuje?

   Pozri tu: http://www.satelitnatv.sk/2016/02/test-noveho-smarttvboxu-mini-2g-bezplatny-prijem-programov-cez-internet-a-dvb-t-video/

  2. Obchodov je plno, stačí len hľadať. Dá sa aj priamo cez ANTIK.

  3. Ja som hladal a nasiel som len smartbox nano, chcel by som ten smartbox miini 2g

  4. Nano je lacnejšia verzia bez DVB-T tuneru, inak to isté. ANTIK SmartTVBox 2 + DVB-T majú aj v nay alebo agem.

 4. Má ho už niekto doma ??. Aké su z nim skusenosti ?? Totiž z tohoto článku nič konkretné som sa nedozvel..
  Ako čítam ten Diseqc je dosť podstatná vec keď nefunguje. Ďalej ako sa správa pri prepínaní stanic medzi net a DVBS tunerom, ??, aké subory prehráva media player ?? Kvalita streamu cez net, kvalita video a audio vystupu ?? a pod.. To všetko by malo byť uverejnené pri podobných testoch..
  Je to otvorená platforma linux ??, je možné si do prijímača doinštalovať pluginy ??

Komentáre už nie sú povolené.