Reklama

Do roku 2017 chcú Rakušania prejsť na DVB-T2

Rakúsky operátor ORS, ktorý prevádzkuje sieť terestriálnych vysielačov po celej krajine, chce prejsť na nový štandard DVB-T2. Vysielanie v štandarde DVB-T by malo byť ukončené v roku 2017. Pre rakúske noviny „Der Standard“ to povedal hovorca spoločnosti ORS Michael Weber.

Prechod na nový štandard má začať už koncom tohto roku a dotkne sa multiplexu B v ktorom aktuálne vysielajú verejnoprávne programy ORF Sport+ a ORF III, ako aj komerčné Puls 4 a Servus TV.
Pokračovanie nižšie:

DVB-T2 umožňuje umiestnenie viacerých programov do jedného multiplexu so zachovaním rovnakej kvality. Pre príjem je však potrebný set-top-box, alebo televízor s podporou tohto nového štandardu.

V Rakúsku už od 15. apríla 2013 vysiela v DVB-T2 terestriálna platforma SimpliTV, ktorá pokrýva 89% obyvateľov krajiny. Pre šírenie programov využíva tri DVB-T2 multiplexy v ktorých šíri celkovo 30 programov z toho deväť je vo vysokom rozlíšení (ORF eins HD, OFR 2 HD, Servus TV HD, Pro Sieben HD Austria, RTL HD, SAT.1 HD Austria, VOX HD, Das Erste HD a ZDF HD). Všetky programy sú kódované systémom Irdeto. Pre príjem sa používajú bezkartové zariadenia podobne ako v prípade našej Plustelky.

Mohlo by vás ešte zaujímať