RTVS: Dvojka HD v DVB-T dočasne kvôli Adventným koncertom, vysielané sú v natívnom HD

V piatok presne o 19:00 sa v treťom terestriálnom multiplexe objavil nečakane namiesto Jednotky HD, kanál Dvojka HD. O tejto skutočnosti sme vás už v piatok na našom portáli SatelitnáTV.sk informovali. Podľa vyjadrenia RTVS, ktoré pre náš portál poskytol PR manžér Juraj Kadáš je Dvojka HD šírená v DVB-T kvôli adventným koncertom, ktoré RTVS po prvýkrát prináša v natívnom HD. „Dôvodom zaradenia Dvojky do HD je séria Adventných koncertov, ktoré po prvýkrát prinášame v HD a so svojimi vlastnými technickými kapacitami.“ ako ďalej dodáva „Aj divákom, ktorí náš program sledujú prostredníctvom terestriálu, chceme priniesť kvalitný obsah v HD na Dvojke. Sekcia techniky sa v spolupráci so Sekciou programu rozhodla, že Dvojka v HD bude vo verejnoprávnom multiplexe do 20.12. Výnimkou bude zápas Ligy majstrov, kedy prepneme Jednotku naspäť. Podobne to plánujeme spraviť počas OH Soči 2014.

RTVS šíri v treťom terestriálnom multiplexe dva SD kanály (Jednotka, Dvojka) a vždy len jeden HD kanál (Jednotka HD poprípade Dvojka HD), ako aj a rozhlasové stanice RTVS. Z kapacitných dôvodov multiplexu nie je možné aby v dostatočne dobrej kvalite boli šírene dva SD a dva HD kanály v jednom multiplexe, preto dochádza k občasnému striedaniu oboch programov.

Kompletný zoznam DVB-T vysielačov, ako aj dokrývačov verejnoprávneho multiplexu (MUX3), z ktorých je možné Dvojku HD naladiť môžete nájsť priamo na webových stránkach spoločnosti Towercom.

STV2 HD-9122013-1136

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

 • Zdravim, ja som sa chcel opytat ze ked mam skylink platformu, mozem si tuto dvojku HD naladit, popripade ako na to? Dakujem

 • PR manager RTVS zavadza…
  „Na účely prípravy a realizácie koncertu, ako aj pri zabezpečení jeho priameho prenosu vysielaním a
  výrobe záznamu koncertu/AVD má RTVS v úmysle využiť profesionálne služby.“ Je klauzula v zmluvach, ktore uzatvorili s AKRAN-om a dalsimi a teda koncerty sa pripravuju plne v externom prostredi. STV ani HD prenosovy voz nevlastni.
  „…ktoré po prvýkrát prinášame v HD a so svojimi vlastnými technickými kapacitami.” je preto zavadzajuce, ak nie priam klamlive vyjadrenie.

  http://crz.gov.sk/index.php?ID=1154106&l=sk

 • Dvojka v HD kvalite je v DVB-T a myslim, ze este aj v IPTV. Inak dobry krok na podporu DVB-T vysielania. Konecne sa zacnu aj o anteny ludia zaujimat 🙂

Tento článok už nie je možné komentovať