Prvý multiplex šíri už aj vysielač Trenčín – Nad Oborou

Po vysielači Rožňava – Dievčia skala (K57) bol dnes v noci približne o 1:30 hod. spustený ďalší nový vysielač prvého celoplošného multiplexu z kóty Trenčín – Nad Oborou. Podľa platného povolenia môže byť šírený prvý multiplex z tohto vysielača na 55. kanáli (746 MHz) s maximálnym výkonom 50,118 kW ERP v nulovej rovine. Použitá je samozrejme vertikálna polarizácia. Vďaka vyššiemu výkonu bude určite možné signál zachytiť nielen v samotnom meste Trenčín, ale aj vzdialenejších oblastiach. Ak sa Vám to podarilo, môžete to napísať do komentárov pod správu. Nezabudnite však uviesť aj miesto prijímu.

Po spustení nového vysielača sa zlepšil v danej oblasti príjem programov WAU, Dajto, Infokanál, TV Lux, TV8 a Test (Senzi), ktoré sú šírené práve v prvom celoplošnom multiplexe. Pre ich naladenie stačí divákom, ktorí prijímajú programy cez anténu, len aby spustili na svojich televízoroch či set-top-boxoch automatické vyhľadávanie.

Pripomeňme, že zlepšenie pokrytia 1. multiplexu môžu očakávať v najbližších týždňoch aj diváci v lokalitách Snina, Rožňava, Kráľovský Chlmec, Čadca, Detva, Považská Bystrica, Námestovo a Bralova skala.

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

   • mám zlé skúsenosti so spúšťaním vysielačov v blízkosti bydliska,vždy sa mi zhoršil signál zo vzdialenejších

    Odpovedať
    • Signali treba vyrovnat.Na slabsie vzdialene vysielace sa prida antena s predzosilovacom ktory musi mat na vstupe filter s kanalmi ktore prijimas.samozrejme treba pridat zlucovac a v pripade potreby dat filter aj na ostatne anteny aby sa vzajomne nerusili. Aj v nasom okolii nebol problem pokial sa pouzila len jedna antena. Inak sa neda urobit signali rovnakej hodnoty Dvbt pyta 100% kvalitu prevedenia antenneho systemu a T2 obzvlast.Niekedy sa bez meraka neda spravit sustava tak aby bola spokojnost.Jednoznacne vsetko je riesitelne ale bez investicii to asi nepojde.Okolie N.Zamkov zabezpecuje potrebnou technologiov predajna v NZ.Na stranke tpplus.sk su tam potrebne info a komponenty urcene k montazi Dvbt a SAT.

     Odpovedať
 • · Edit

  Byvám Bošanoch, na činžiaku na 7-poschodi.Antenu mám na balkoňe. Doteraz som chital 1-muk z Nitry 50-k. Nakolko mi moj činžiak tienil signalu, ta sa my signal stracal. Teraz som si naladil Trenčin 55-k a jeto ok. Chitam aj Česke 3-multypleksi.
  Chital som aj 4-muk. Nakolko mi tieni moj činžak ta ho Nitry nechitim. A toje škoda.
  Vojtela

  Odpovedať
    • Z týchto vysielačov Ti to ide:

     Frýdek-Místek – Lysá hora + Ostrava – Hošťálkovice: K37 (MUX 2)

     Zlín – Tlustá hora + Valašské Klobouky – Ploštiny: K33 (MUX 1)

     Zlín – Tlustá hora: K25 (MUX 3)

     Výkony nájdete tu – na mape si prepínajte kraje: digitalnitelevize.cz/vysilace/region-zlinsky-kraj.html

     Odpovedať
   • Predpokladám, že tie české prijíama z Jihlava – Javořice – 30, 33, 35 (prípadne aj kombinácia s Brnom, lebo na Západoslovenskej nížine je plno rušičiek na rovnakých kanáloch)

    Odpovedať
  • Na vzdialenejšie vysielače potrebuješ buď dlhšiu anténu, alebo trojitú anténu alebo SITO.

   Vonkajšia trojitá pasívna 28 dB anténa VIVANCO TVA 502: ventilatory.heureka.sk/vivanco-tva-502/?s=6#reviews

   Odpovedať
   • Nepotrebuje dlhšiu anténu.Vysielač Trenčín-nad Oborou nie je od Prievidze ďaleko,ktorá je súčasťou Trenčianskeho kraja.Problémom je nevhodný terénny profil pre príjem z tejto kóty,pri výkone 50kW by to malo ísť,ale nejde.Pri Prievidzi sú dva vysielače Bojnice a Bralova skala.No ani jeden nešíri 1+4 mux.Jedinou možnosťou,ktorú využívajú aj bytové spoločenstvá,je príjem zo Žiliny-Krížava,no pre nízky výkon 1+4 muxu je to s občasnými výpadkami.

    Odpovedať
 • Prosím Váas len si nekupujte tzv. trojité anteny…
  Najlepší zisk je na Supercolor-ke 30 prvkovej…
  Lacnejšia alternatíva “klasické” sito
  a tretia vporadí skončila tzv. troj anténa…slabučká..vhodná len s dostatočným signálom v južných oblastiach Slovenska…

  Odpovedať
  • Suhlasim kolorka je aj u mna cislo jedna tie troj anteny su skor pekne ako kvalitne.pri narazovom vetre sa na klasickych vyloznikoch otacaju.U klasickej anteny sa lahko naslo tazisko ale tento druh ho ma na tom najnevhodnejsom mieste. ked mate moznost namontujte ju priamo na antenny stoziar maju uchyt az do 60 mm.Pravdou tiez je ze nie je vhodna do kazdej lokality.

   Odpovedať
  • · Edit

   Sito s 10-12dB je akože lepšie než triplex Emme Esse 45SLC alebo Dipol TriDigit so 17dB ziskom?? 🙂 Proti tej Supercolorke nenamietam, ale ak je podľa Teba sito lepšie na diaľkový príjem než “trojitá” anténa, tak potom nekupuj antény z Tesca od “značkových” výrobcov ako napríklad Solight :-]

   Odpovedať
   • Tak Tesco a Solight sa Ti nezdá a vycapíš sem DipolTriDigit ? Všetky tie triplexy sú o jednom jedinom – vyzerá to efektne a dobre sa to predáva. Toť vsjo. A áno, sito urobí lepšiu službu.

    Odpovedať
    • Tak potom o čom sú všetky tie údaje o zisku, keď anténa s 10-12dB má lepší príjem, než tá 17dB? Kde je prúser, výrobcovia si tie čísla cucajú z prsta, alebo svoje spraví nehomogénne pole (v ktorom majú sitá určitú výhodu, o tom viem), alebo ako to vysvetlíš? Lebo zatiaľ sa mi lepšie osvedčil triplex než sito. A áno, vycapil som sem Dipol, lebo tá firma sa špecializuje na tento druh techniky, na rozdiel od takého Solightu, ktorý vyrába všetko, čo sa dá predať, od teplákov po tanky a kvalita je treťoradá (trochu zveličené, ale nie až tak ďaleko od reality).

     Odpovedať
   • Pasívne SITO so symatrizačným členom má síce 10 – 12 dB, ale aktívne SITO s predzosilňovačom môže mať aj 30 – 45 dB. A SITO je akoby 8 dipólov – 8 antén (4 + 4 = primárny príjem signálu spredu n V-čka + odrazený príjem signálu od zadného sita – sekundárny príjem). Ale napríklad SITO s predzosilňovačom so ziskom 36 – 45 dB je vhodné skôr na chaty, samoty, tam kde nie je blízko vysielač GSM, LTE, alebo slabé pokrytie mobilného a iného potencionálne rušiaceho signálu. Nové predzosilňovače majú tú výhodu, že sú v kovovom púzdre, je tam minimálne rušenie, ale sú vo väčšine 2 tranzistorové a preto nezvládajú slabší signál (idú akoby naplno a nestačia zosilniť, to čo 6 tranzistorové). Staré predzosilňovače s otvoreným plošným spojom sú aj 6 tranzistorové a tie viac zvládajú slabší signál, ale sú zasa otvorené, nie sú v kovovej krabičke 🙂 Takže ani tak, ani tak… Zavisí od miesta príjmu respektíve rušenia… Uvediem príklad: Považie od cca Trenčína, cez Piešťany po Trnavu respektíve Západoslovenská nížina. Po prechode z analógu na DVB-T už vo väčšine prípadov diváci nemohli kvôli pohoriu (Karpaty) prijímať signál na pôvodné smerové YAGI antény, dokonca ani na Colorky s predzosilňovačmi (lebo analóg mal vyššie výkony aj lepšie sa šíril ako digitál). Preto ak diváci chceli prijímať DVB-T na tomto území menili tieto smerové antény za aktívne SITO s predzosilňovačom a funguje im to… A najvhodnejšie je dať do antény SITO (alebo YAGI respektíve Colorky) nie širokopásmový zosilňovač, ale kanálový alebo pre časť kanálov (napr. 25, 33, 49 – príklad pre vysielač Zlín Tlustá hora). Takéto predzosilňovače vyrába napr. RTV: rtv.sk/. Kvôli rovnakokanálovému rušeniu miestných lokálnych DVB-T vysielačov na Západoslovenskej nížine sa osvedčil aj príjem vzdialenejších českých vysielačov ako Jihlava – Javořice alebo Frýdek-Místek – Lysá hora respektíve Ostrava, niekde aj Praděd. Čísla kanálov, polarizácie a výkony českých vysielačov nájdete tu (regióny si prepínajte kliknutím na mapu): digitalnitelevize.cz/vysilace/region-zlinsky-kraj.html

    Odpovedať
    • Predzosilňovač sa predsa dá nahodiť aj na ostatné typy antén a celkový zisk je súčtom ziskov antény a zosilňovača. Najlepším zosilňovačom je ale samotná anténa a okrem toho nevhodne použitý predzosik s príliš vysokým zosilnením môže byť viac na škodu, než na úžitok, čo Ti je zrejme jasné, podľa toho čo píšeš. Preto som sa v mojom komente zameral najprv na samotnú (pasívnu) anténu, predzosik sa vždy dá doplniť v prípade potreby tak, aby celok čo najviac vyhovoval príjmovým podmienkam. Samozrejme, najlepší postup by bol premerať úrovne signálov atď. a podľa toho celý anténny systém navrhnúť na mieru, ale pokiaľ človek nie je profík-anténar, tak sotva bude mať poriadny merací prístroj v šuflíku. To s počtom tranzistorov je zaujímavé, môže na tom niečo byť. Kovové púzdro by malo byť dnes už samozrejmosťou, tlakový kovový odliatok navyše okrem tienenia rušivých signálov zaručuje aj vodotesnosť. O úzkopásmových, resp. kanálových predzosikoch a filtroch viem, zatiaľ som sa bez toho zaobišiel (postačuje mi LTE filter). Ale kto žije v oblasti viac zamorenej rušením, ten sa asi bez nich nezaobíde.

     Odpovedať
     • Suhlasim dobre zhrnute.Inak predzosik s filtrom je potrebny len pre slabsie signali kvoli vyrovnaniu na rovnaku uroven.Vacsinov ide o vysielace cezhranicneho prijmu alebo Avisu a na tie musi byt dalsia antena aj ked by sa najradsej vsetko chytalu na jednu.Ale kvoli rozdielnemu prijmu signalov to inak nejde.Filtre kanalove sa bezne vyrabaju prave kvoli takymto situaciam.Ked uz mame signali priblizne na rovnakej urovni ale v dome alebo byte je viac odbernych miest doplnime sustavu domovym zosilovacom kvoli stratam na rozbocovacoch dlzky rozvodu a ant.zasuviek.Dnes su bezne k dostaniu dom.zosilovace s 2x uhf vstupmi kde sa daju este presnejsie vyrovnat urovne signalov.Dnesne zasuvky a rozbocovace su uz vyrobene tak aby signal nevyzaroval alebo opacne nenazaroval .Stare rozbocovace PBC 21 ucastnicke zasuvky coax kable konektori treba nahradit novymi vo vlastnom zaujme.V zahradkach chatkach to ma vyznam len v pripade ked to nejde.

     • 6-tranzistorové predzosilňovče zosilňujú signál postupne a preto je kvalitnejší a zosilnia aj veľmi slabé signály, ale 6-tranzistorové sú väčšinou vyrábané len ako plošné, otvorené, bez tienenia. A 2-tranzistorové zosilňujú “naraz – na plné obrátky” a nezvládajú slabší signál (a preto väčšinou aj skôr odídu, možno ste si niekedy všimli, že ste si kúpili anténu a prijímali ste napr perfektne vzdialenejšie české vysielače a po 2 – 3 mesiach sa akoby stratil signál alebo bolo menej percent). Možno že existujú aj 6-tranzistorové v kovovom púzdre, ale ja som sa s tým ešte nestretol, možno niekto ste sa už s takým stretli… V miestach so slabým signálom sa dá použiť aj anténa SITO / Yagi / Colorka 2x respektíve 4x, 8x a prepojiť všetky. Každá ďalšia anténa znamená v pasívnom stave zisk + 3 dB. Takže ak je pri jednej pasívnej anténe zisk 12 dB pri dvoch bude 15 dB, pri troch 18 dB, pri štyroch anténach bude 21 dB…

 • Páni,tu vôbec nejde o takú,alebo onakú vonkajšiu anténu,ktorých je množstvo.Pisateľ chcel poukázať na to,že na HRANICIACH s ČR nám opäť spustili vysielač s výkonom “50kW”-takže bratia v ČR sa určite potešia 1.muxu a novým programom.No a my doma na Slovensku,si musíme vystačiť napríklad s vysielačom mux.1 Žilina/Krížava-výkon” 6kW”.

  Odpovedať

Pridaj komentár

Komentáre nesúvisiace s článkom, obsahujúce urážky, odkazy, nadávky či politické príspevky budú zmazané. Meno a email sú povinné údaje.