Rakúšania prechádzajú na DVB-T2, väčšina programov bude kódovaná

V Rakúsku postupne prechádzajú do nového štandardu DVB-T2 už aj vysielače celoplošných multiplexov A a B, súčasťou ktorých sú ako programy ORF (ORF eins, ORF 2, ORF Sport + a ORF III) tak aj 3sat, ATV, Servus TV a Puls 4. Vysielanie v DVB-T2 nie je však u našich susedov žiadnou novinkou. Už od roku 2013 vysiela v tomto štandarde tamojšia platforma Simpli TV (obdoba našej Plustelky), ktorá šíri kódované programy až prostredníctvom troch celoplošných multiplexov D, E a F.

Pre divákov na Slovensku bude určite zaujímavý dátum 27. október 2016. Vtedy je totiž naplánovaný prechod vysielačov tamojších multiplexov A a B, ktoré je možné prijímať aj na niektorých miestach západného či južného Slovenska. Ide hlavne o vysielače Viedeň – Kahlenberg a Mattersburg – Heuberg. Okrem toho prebehne zmena ešte aj na vysielačoch Wien 2 – Himmelhof, Wien 5 – Arsenal, Wien 7 – Mariahilfer Gürtel, Wien 8 – Liesing, Wien 9 – DC Tower 1, Baden – Hartberg, St. Pölten – Jauerling, St. Pölten 4 – Klangturm, Semmering – Sonnwendstein, Waidhofen 1 – Sonntagberg a Eisenstadt. O plánovanej zmene informuje divákov, ktorí prijímajú signál z uvedených vysielačov, už aj verejnoprávna ORF a to na všetkých svojich programoch v spodnej časti obrazovky.

orf_koniec_dvbt

Po prechode na nový vysielací štandard budú všetky doterajšie programy z oboch rakúskych multiplexov A a B vysielať už vo vysokom rozlíšení (HD), no nebudú šírené voľne (FTA), ale kódovane systémom Irdeto. Programy síce budú dostupné rakúskym divákom bez poplatku, no určite to čiastočne znemožní cezhraničný príjem na našom území. Čiastočne preto, lebo nekódovane by mali zostať iba SD verzie programov ORF eins, ORF 2, ATV a ATV2. Zvyšné programy budú kódované.

K sledovaniu kódovaných programov bude potrebné prijímacie zariadenie Simpli TV (set-top-box alebo CAM modul), ktoré je nutné zaregistrovať na rakúskeho občana. K základným programom bez poplatku si potom môžu diváci kedykoľvek predplatiť aj platený balíček za 10 € mesačne. V prípade registrácie zariadenia a výberu plateného balíka sa účtuje navyše ešte aj 35 € aktivačný poplatok. Pri neplatených programoch sa aktivačný poplatok neúčtuje vôbec.

SD verzie programov ORF eins, ORF 2, ATV a ATV2 bude možné prijímať aj bez zariadenia Simpli TV. Voľné programy ORF budú šírené v multiplexe A, komerčné kanáli ATV by mali byť dostupné v multiplexe F (ATV) a B (ATV2). Pre príjem bude samozrejme potrebné zariadenie s podporou DVB-T2. Všetky programy budú vysielať v kompresnom formáte MPEG-4 (H.264).

Nová ponuka rakúskych DVB-T2 multiplexov od 27.10.2016

MUX A
ORF eins, ORF 2, ORF eins HD, ORF 2 HD, ORF III HD, ORF SPORT + HD a rádiá Ö1, Ö2, Ö3 a FM4

MUX B
ATV HD, Servus TV HD, RTL HD, 3sat HD, SRFzwei HD, ATV2, PULS 4, SRF 1

MUX D
ARTE HD, BR HD, Nickelodeon, RTL NITRO, Super RTL, SAT.1 Gold, DMAX, phoenix, n-tv

MUX E
ARD HD, ZDF HD, ZDFneo HD, Eurosport 1, Sport 1, kabel eins, RTL II, sixx, KIKA, Playboy TV

MUX F
SAT.1 HD, PULS 4 HD, VOX HD, Disney Channel, CNN, Deluxe Music, ATV + Radio Maria a Radio oe24

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

Pridaj komentár

Komentáre nesúvisiace s článkom, obsahujúce urážky, odkazy, nadávky či politické príspevky budú zmazané. Meno a email sú povinné údaje.