Maďarská verejnoprávna televízia ukončí koncom júna satelitnú distribúciu programov v štandardnom rozlíšení

Maďarský verejnoprávny vysielateľ (MTVA) ukončí 30. júna tohto roku distribúciu svojich televíznych programov M1, M2, Duna a Duna World v štandardnom rozlíšení, prostredníctvom družice Eutelsat 9A (9°E). Všetky štyri verejnoprávne programy budú na pozícii 9°E dostupné aj po tomto dátume, no už iba vo vysokom rozlíšení (HD).

Diváci, ktorí prijímali ešte maďarské programy v SD kvalite so staršími satelitnými prijímačmi si tak budú musieť zakúpiť nové boxy s podporou HD vysielania. Otáčanie paraboly nebude nutné.

Podľa vyjadrenia MTVA mali diváci dostatok času na výmenu svojho satelitného zariadenia, vzhľadom k tomu, že programy vo vysokom rozlíšení vysielajú z družice Eutelsat 9A súbežne s tými v štandardnom rozlíšení už päť rokov. O ukončení šírenia SD programov informuje divákov aj oznam v spodnej časti obrazovky na vybraných programoch v štandardnom rozlíšení a to nielen v maďarskom, ale aj anglickom jazyku.

Technické parametre pre príjem M1 HD, M2 HD, Duna HD, Duna World HD:
Družica: EUTELSAT 9A (9°E)
Frekvencia: 11 958 MHz
Polarizácia: Vertikálna
FEC: 2/3
SR: 27500
Modulácia: 8PSK
Norma: DVB-S2

Všetky programy MTVA sú štandardne kódované systémom Conax. Spomeňme ešte, že na uvedenej frekvencii sú dostupné aj programové pozície M1 HD (Europa), M2 HD (Europa), Duna HD (Europa) a Duna World HD (Europa), ktoré sú určené pre divákov zo zahraničia.

Pripomeňme, že k súčasným štyrom programom pribudne od 1. júla nový športový program M4. Ten bude dostupný tiež aj na satelite.

Moho by Vás ešte zaujímať

UPC Direct testuje RTL Spike

UPC Direct testuje RTL Spike

Satelitný operátor UPC DTH, prevádzkovateľ platforiem freeSAT, UPC Direct a FocusSat, spustil technické testy nového…