Homecast Magic Pro + linuxový prijímač za skvelú cenu so slušným pomerom cena/výkon

Pred nedávnom sa mi do rúk dostal satelitný prijímač značky Homecast Magic Pro+, ktorý pracuje pod operačným systémom LINUX, a ja ako zástanca tohto systému som sa preto na tento prijímač veľmi tešil. V prijímači je procesor s taktovacou frekvenciou 266 MHz, 192MB DDR SDRAM a 32 MB flash pamäť (mohla byť aj väčšia).

Prijímač Homecast Magic PRO + je dostupný na trhu v dvoch verziách (s osadením jedným, alebo dvomi DVB-S2 plug & play tunermi). Obe verzie prijímačov sú dostupné v čiernom prevedení. Ich doporučená cena začína už na 150 € pri jednotunerovom a 165 € pri dvojtunerovom prijímači. Samozrejme aj pri kúpe jednotunerového prijímača si môžete ako prvý, tak aj druhý tuner kedykoľvek vymeniť či doplniť. Tu nemôžem nespomenúť aj doporučenú MOC samostatných tunerov (26 €), ktorá je opäť cenovo prijateľná ako samostatný prijímač. Na výber sú dostupné DVB-S2, DVB-T a DVB-C tunery, ktoré si môžete zakúpiť v e-shope firmy AB-COM.

V balení sa spolu so satelitným prijímačom nachádza, slovenský užívateľský manuál, diaľkové ovládanie, skrutky pre pripevnenie HDD (HDD nie je súčasťou prijímača) dve batérie do diaľkového ovládania a tri káble – sieťový napájací kabel, HDMI a Cinch kábel.

Predný panel
Predný, otvárací panel prijímača je celý z čierneho plastu. Po otvorení predného panelu máme k dispozícii všetky hlavné tlačítka, ktorými by sme dokázali ovládať satelitný prijímač aj bez diaľkového ovládania. Okrem toho sa na prednom panely nachádzajú dve čítačky kariet, dva CI sloty pre moduly, VFD dislpej, USB port a IR snímač pre diaľkové ovládanie.

Homecast Magic Pro+ - pohľad z predu

Zadný panel
Veľmi slušne vybavený je zadný panel prijímača, na ktorom sú konektory pre pripojenie satelitnej paraboly, 2x scart, optický audio výstup S/PDIF, 2x USB, HDMI, Ethernet, S-Video, RS232, YPbPr, kompozitný video výstup, stereo analógový výstup a sieťový vypínač.

Homecast Magic Pro+ - pohľad zo zadu

Homecast Magic Pro+ - Diaľkové ovládanie

Menu
Menu prijímača v originálnom firmware je rozdelené do piatich
základných kategórií: Preferencie, Multimédia, Inštalácia, Stav a Plugin. V každej zo základných kategórií je ešte niekoľko podkategórií. Pre názornú ukážku som pripravil aj krátke video, v ktorom môžete vidieť ako vyzerá samotné menu prijímača a elektronický programový sprievodca (EPG).Skúsenosti s dekódovacími kartami
Aktuálne je pre prijímač dostupná verzia firmware s označením R13791. Po nainštalovaní príslušného addonu pomocou USB kľúča bolo možné do interných čítačiek vložiť aj dekódovacie karty našich satelitných platforiem. Aktuálne sú dostupné tri verzie addonov pre dekódovacie karty Skylink a CS LINK (CRW+ICE, IRD CS, IRD SK). Doporučujem však ešte pred samotným inštalovaním addonu zálohovať setting v prijímači inak oň prídete.

K dispozícii som mal možnosť otestovať Irdeto karty ako od Skylinku tak aj CS LINKu. Prijímač pracoval s kartami úplne bez akýchkoľvek problémov. Jediný problém, ktorý mne osobne vadil bolo dlhé prvotné načítavanie karty CS LINK Irdeto. U Skylink Irdeto karty som takýto problém nezaznamenal. Okrem interných čítačiek kariet som vyskúšal aj modul Smit Irdeto a modul od poľskej platformy NNK (Conax). Oba moduly pracovali rovnako ako všetky moje testované dekódovacie karty v satelitnom prijímači úplne bez problémov a bez akéhokoľvek zatuhnutia prijímača aj v prípade, keď boli oba moduly zasunuté v slotoch. Prepínanie programov trvá cca 2 sekundy, v porovnaním s Dreamboxom 7020HD, ktorý som mal po ruke je prepínanie časovo približne o jednu sekundu pomalšie.

PVR
Funkcia Personal Video Record (PVR) umožňuje nahrávať programy či už manuálne, alebo automaticky prostredníctvom časovača na interný, alebo externý pevný disk (HDD). Samozrejme je možné nahrávať aj na pripojený USB kľúč. Prijímač podporuje nahrávanie maximálne dvoch rôznych programov a tretí, úplne iný program, sledovať a to bez rozdielu či sa jedná o SD alebo HD kanály z rôznych transpondérov, poprípade družíc. Funkcia PVR, fungovala počas testu korektne a preto určite splní požiadavky aj náročnejších zákazníkov (viď. obrázok, kde sú nahrávané kanály TV JOJ a Spektrum, tretí kanál Sport5 sa pozerá).

Timeshift
Podobne ako u funkcii PVR je potrebný HDD aj u timeshiftu. Každopádne by som doporučoval k tomuto prijímaču už pri kúpe samotného prijímača aj kúpu HDD bez ktorého by ste funkcie prijímača nevyužili naplno. Vrátim sa, ale k timeshiftu. Ten funguje úplne skvele a prijímač automaticky po pripojený HDD, alebo USB kľúča začal zaznamenávať práve sledovaný program, ktorý je možné následne kedykoľvek pretočiť späť či pozastaviť. Pretočením dopredu je možné sa opäť vrátiť k živému vysielaniu.

My YouTube – internetový video portál. Pre fungovanie je potrebné mať pripojený k prijímaču HDD alebo USB kľúč z dôvodu potreby ukladania dát. Neviem z akého dôvodu, ale parkrát sa mi stalo, že prijímač nechcel prehrať niektoré video z YouTube vôbec.

Obraz v obraze (PIP) je možné aktivovať jedným stlačením tlačítka na diaľkovom ovládaní. Funkcia PIP funguje u SD programov stabilne a takmer plynulo aj u druhého kanála v malej obrazovke. V prípade sledovania dvoch HD programov bolo u oboch programov vidieť už občasné zasekávanie obrazu.

Okrem už vyššie spomínaných funkcií sa v prijímači nachádza prehrávač internetových rádií, RSS čítačka, Predpoveď počasia a samozrejme nemôže chýbať ani Rodičovská ochrana.

Záver
Satelitný prijímač Homecast Magic Pro+ aj napriek tomu, že je pre mňa osobne skôr vylepšený prijímač IPBOX rady 9000 HD čo si mnohí znalejší čitatelia všimli, má určite čo ponúknuť svojim budúcim užívateľom. Odporučil by som ho hlavne tým, ktorí uvažujú nad Linuxovým prijímačom, ale odrádza ich vysoká cena. Jednu vec nemôžem zabudnúť a to fakt, že prijímač pri mojom testovaní všetkých dostupných funkcií nezamrzol a nebolo ho treba resetnúť či vypnúť zo siete ani jediný krát. Okrem originálneho firmware je možné do prijímača nainštalovať aj systém E2HD, ktorý je možné inštalovať či už do internej flash pamäti, alebo napríklad aj na USB kľúč a mať tak vo flash pamäti nainštalovaný originál firmware od výrobcu a na USB kľúči E2HD, ktorá ponúka užívateľom väčšie možnosti. Vzhľadom k menšej flash pamäti by som samozrejme E2HD odporúčal inštalovať na USB kľúč. Pokiaľ by ste sa rozhodli používať systém E2HD môžete kľudne použiť verziu určenú pre satelitný prijímač IPBOX 9000HD.

Ak by to niekoho zaujímalo: s prijímačom bol testovaný HDD s kapacitou 1TB.

Homecast Magic PRO + 1x DVB-S2 (Odporúčaná MOC: 150,- Eur s DPH)

Homecast Magic PRO + 2x DVB-S2 (Odporúčaná MOC: 165,- Eur s DPH)

Za zapožičanie satelitného prijímača Homecast Magic Pro+ ďakujem firme AB-COM z Topoľčian.

Viktor Černý
SatelitnaTV.sk

Tags: ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

Vaše komentáre… (Celkovo: 72)

 1. Zvládne prijímač aj mojich 8 LNB?

 2. Áno, úplne bez problémov.

 3. Obycajny IPBOX 9000HD

 4. Nehnevajte sa, ale PR články by ste mali podľa zákona viditelne označovať. Ak nazývate horeuvedený článok nezávislou recenziou, tak to vám zhltne asi len človek s inteligenciou voliča strany Smer.

 5. A už sme zase pri politike :)

 6. Ja síce nemám tento prístroj, ale mám AB IP BOX 9000 co je asi to iste a som s ním spokojny.

 7. @lel – máte iné skúsenosti s daným prijímačom? Podeľte sa s nami o ne. Budeme len radi.

 8. mna by zaujimalo kto sa nabaluje na tych prijimacoch, ci vyrobca, alebo dovozca do SR. Ak porovnam mobilny telefon s 1GH procesorom (napada ma napr. SE XPERIA) a sat. prijimac s ubohym 266MHz…tak mi to nejak nesedi…cena je skoro rovnaka. Stabilita prijimaca s takymto CPU je mizerna.

 9. Zobrazuje na displeji aj nazvy stanic, alebo iba pozicie?

 10. @Pavel Halac – samozrejme názvy. (viď. foto)

 11. Pre Miroslava: Mna by zas zaujimalo kto sa nabaluje na strojoch, ktore tlacia foliu, pretoze kamos s tym pracuje a procesor masiny ma menej MHZ ako tento prijimac a cena 8 metrovej masiny je asi v hodnote 180 000,- Eur.

 12. Zaujímalo by ma, či je záznam na interný alebo externý HDD z vysielania napr. Skylinku dalej zpracovatelný v PC.Vďaka.

 13. Format videa je myslim “trp” Uprava v pc nie je problem.

 14. dokaze to aj stream do siete ?
  aby sa to dalo pozerat al cez LAN?

 15. Dokaze, ale iba na enigme…

 16. A ten pristroj tam ma od narodenia co? nie E2?
  nie je 32 MB flasky dnes malo na e2 s pluginmy?

 17. Nie, E2 treba do prijímača nahrať. Existujú špeciálne upravené verzie. Odporučil by som od PKT. Treba ale vyskúšať ktorá bude vyhovovať viac. A čo takto pripojiť k prijímaču USB a inštalovať E2 naň? A máme hneď pamäť aspoň 1GB. :)

 18. nejaky odkaz na postup doinstalovania?
  resp stiahnutie

 19. tak napr. tu: ab-forum.info/viewtopic.php?f=85&t=37814

 20. Ak pozeram, tak pozeram na strankach homecastu tam tento prijimac vobec neudavaju. Kto to potom vyraba?

 21. Dobrý den.
  Je nahrávka ukládána odkódovaná?
  A pokud ano,byla by možnost použít přijímač pro DVB-C UPC a následnou editaci nahrávky?

 22. Áno, nahrávky nie su kódované. Je ich možné editovať napr. aj na PC.

 23. U satelitního příjmu bych tuto možnost očekával.
  Priorita je příjem DVB-C,proto potřebuji potvrdit,že je i tento způsob příjmu a editace odkódované nahrávky reálné.

 24. a nie je to jedno ci je v prijimaci tuner DVB-T, DVB-C, alebo DVB-S? Software je ten isty :)

 25. Uvažujem nad kúpou tohto prijimaca,ako som sa dočítal vyššie, nahráva nekodovane, čo je súper. a do akého formátu? *ts? a aká je maximálna veľkosť nahrateho súboru? vďaka za info. a este otázka, išiel by spomenty addonn pre skylink CRW aj s kartou UPC direct v internej citacke? mám staršiu verziu karty CRW od upc..

 26. Format je uz spominany v starsich komentaroch. UPC pojde len treba upravit config Oscamu.

 27. zdravim. vdaka za info. Pardon prehliadol som ten prispevok, formát je trp. Ale nevidím info o max dĺžke súboru.. Pýtam sa preto lebo môj starší opticum 9500hd nahráva tiež do trp, ale súbory vždy delí po 600MB častiach. Preto by som chcel vedieť či tento homecast nahra do trp ale limit je systém súborov FAT32, teda 4096MB? Nerád by som keby to delil po 600MB ako terajší opticum 9500HD..

 28. Ja pozivam E2, nie DGS a pod E2 je to format ts a s rozdelovanim po 600MB nie je problem. Nedá sa to v tom Opticume nastavit po kolkych MB ma prijimac subory rozdelovat?

 29. V Opticume 9500 som nenasiel moznost kde by sa to dalo nastavit. Je tam moznost nastavenia ked si stlacim nahravanie, tak kolko minut hodin to moze nahravat, nic ine tam nie je.. Pouzivas E2, predpokladam Enigmu2, DGS je presnejsie co? Original soft?
  Chapem spravne ze tento Homecast ked tam je E2, nahrava do *ts, ked tam je DGS tak do *trp?

  Narovinu moc sa v tom este nevyznam, rad by som sa naucil niecomu novemu.. Preto ma zaujal tento prijimac Homecast – je viactunerovy, chcel by som tam vyuzit DVB-S2 a DVB-T tuner, casom mozno aj 2xDVB-S2 + DVB-T. Samo aby fungovalo nahravanie bezprolemovo, a sli mi nahravky upravit v PC (vystrihnutie reklam apod). Preto budem vdacny za vsetky rady..

 30. Prijimac je v podstate IPBOX 9000, bolo by asi vhodnejsie si popozerat diskusiu napr. k tomuto prijimacu na nejakom fore kde je urcite viac info ako aj navodov aby som tu nemusel vsetko rozpisovat :) Dokonca aj software je mozne pouzivat z tohto prijimaca, takze aj Enigmu atd.

 31. Mám Homecast Magic Pro a dávam ho do prevádzky. Mám však problém s nahrávaním (napr. ČT nahrávať a sledovať STV1- t.j. rôzne frekvencie a rozdielna polarizácia ). Súčasne sledovať a nahrávať je možné len ak sú kanály z jednej frekvencie resp. rovnakej polarizácie. Poraďte kde robím chybu. Ďakujem

 32. Máte v prijímači dva tunery?

 33. ano. dva tunery a externy 320Gb HDD.

 34. a ešte doplním, anténa pripojená na tuner 1 a smyčkou pokračuje do tuneru 2.

 35. Pri tomto zapojení vám to samozrejme nepôjde. Musíte napojiť oba tunery samostatne s TWIN LNB.

 36. Z Vašej odpovedi vyplýva, že od antény musím potiahnuť pre druhý tuner ďalší kábel. Nedá sa to predsa ešte nejak inak, aby som ten kábel nemusel ťahať?

 37. Pokiaľ chcete nahrávať programy z dvoch rôznych polarizácii iná možnosť nie je.

 38. Ďakujem za rady. Prečítal som si všelijaké debatné krúžky, ale až tu sa mi dostalo vysvetlenia, že ako to musí byť, a v čom je problém. Takže ešte raz ďakujem.

 39. Ahojte,masinu mam doma,isla ok,kym mi nezdochol HDD. zacal viac vrcat a prijímač mal problémy s jeho detekovanim..až celý zamrzol. Ale mám otázku,ako vám nahráva? Nahhraval som film vyše 2,5h, nahrávka je v trp formate ale rozdeľuje to po 2GB. Mám tam orgios FW cuberevo 13791. Ked ste tam dali enignu,nahrá súbor dlhší ako 2GB? Podľa linux ext2 špecifikácie by nemal byť problém uložiť 1 súbor o veľkosti 16GB.. (pri 1kb clusteroch).

 40. Potrebujem pre nahrávání 2 programů současně mít v přístroji také 2karty (např. Skylink) a 2 CI moduly současně, nebo stačí pouze jedna karta?